Kolik stojí SPZ v roce 2024? Kompletní přehled poplatků
- Základní poplatky za registraci SPZ
- Ceny standardních registračních značek
- Příplatky za vlastní volbu čísla SPZ
- Duplikát při ztrátě nebo poškození značky
- Ceny značek na přání pro motorky
- Poplatky za třetí registrační značku
- Expresní vydání SPZ a jeho cena
- Rozdíly cen dle krajů a okresů
- Správní poplatky spojené s výměnou značek
- Ceny ekologických zelených registračních značek
Základní poplatky za registraci SPZ
Chcete si zaregistrovat nové auto nebo vyměnit značku? Není to zrovna nejlevnější záležitost, ale pojďme si to společně projít. Za běžnou registraci nové značky dáte 800 korun - v ceně máte jak technický průkaz, tak samotnou značku. Jestli toužíte po vlastní kombinaci písmen a čísel, připravte si pěkných deset tisíc za obě značky.
Život někdy přináší různá překvapení - značka se může poškodit nebo ji někdo může ukrást. V takovém případě zaplatíte 600 korun za jednu novou tabulku. A jestli rádi jezdíte na kola? Třetí značka na nosič vás vyjde na dalších 600 korun.
Prodáváte auto? Přepis na nového majitele stojí 800 korun, pokud necháváte původní značky. Dobrou zprávou je, že když auto přepisujete třeba na rodiče nebo děti, zaplatíte jen polovinu. K tomu si připočtěte dvě stovky za nový technický průkaz.
Dovezli jste si auto ze zahraničí? To je trochu složitější případ. Základní poplatek je sice stejných 800 korun, ale počítejte i s náklady na technickou kontrolu a měření emisí. Někdy je potřeba nechat auto schválit pro provoz - a to už může stát i několik tisícovek navíc.
Máte veterána? Za značku pro historické vozidlo zaplatíte tisícovku. Existují i speciální případy jako třeba diplomatické značky, které jsou většinou od poplatků osvobozené.
Spěcháte na registraci? Některé úřady nabízí zrychlené vyřízení za příplatek. Není to ale pravidlem všude a připlatíte si pár stovek navíc. Pamatujte, že tyhle ceny platí po celé republice stejně, ale časem se můžou měnit podle nových zákonů.
Ceny standardních registračních značek
Každý z nás, kdo vlastní auto, to zná - registrační značky jsou prostě nutnost. Kolik nás to vlastně stojí? Za jeden kus té lesklé tabulky zaplatíme 200 korun. A protože většina z nás potřebuje dvě - jednu dopředu a jednu dozadu - vyjde nás to celkem na 400 kaček.
Představte si, že se vám stane ta nepříjemnost a značku ztratíte. Co teď? I když vám zmizela třeba jen ta zadní, budete muset vyměnit obě dvě. Je to otrava, ale má to svůj důvod - nikdo přece nechce, aby se jeho ztracená značka objevila na nějakém ukradeném autě.
Motorkaři to mají o něco jednodušší - platí jen za jednu značku, takže jim stačí dvě stovky. Stejně jsou na tom i majitelé těch malých skútrů, co je potkáváme v ulicích. A když máte přívěs? Taky pohoda - jedna značka, dvě stě korun.
Zajímavé je to při stěhování. Pokud prodáváte auto někomu ve stejném kraji, značky můžou zůstat. Ale jak se auto stěhuje přes hranice kraje? To už je jiná - značky musí dolů a nové nahoru. A zase ta čtyřstovka z kapsy ven.
Občas se stane, že se značka poškodí - odře se, vybledne nebo ji pochroustá čas. V takovém případě hurá na výměnu. Ale pozor, žádné domácí upravování nebo vylepšování! To by se mohlo pěkně prodražit.
Na úřadě to naštěstí odsýpá - nové značky většinou dostanete rovnou. Nemusíte vyplňovat žádné složité formuláře, stačí přijít s potřebnými doklady. A vydržet by měly docela dlouho - výrobce ručí za jejich kvalitu aspoň pět let.
Pro fajnšmekry existují i značky na přání, ale to už je jiná cenová kategorie. Většině z nás bohatě stačí ty klasické, které splňují všechny bezpečnostní požadavky a vydrží roky běžného provozu.
Příplatky za vlastní volbu čísla SPZ
Chcete mít na autě něco víc než jen obyčejnou espézetku? Za standardní značku zaplatíte 200 korun, ale můžete si dopřát i něco extra. Vlastní kombinace písmen a čísel vás vyjde na 5 tisíc za jednu tabulku. Jasně, není to málo, ale když chcete být originální...
Pravidla jsou jednoduchá - aspoň jedna číslice, jedno písmeno a celkem maximálně osm znaků. Zapomeňte na písmena G, O, Q a W - ty jsou tabu. A samozřejmě žádné sprosťárny nebo provokativní nápisy - to vám systém nedovolí.
Máte vysněnou kombinaci? Super, ale nejdřív si ověřte, jestli ji už někdo nemá. Po zaplacení máte tři měsíce na to si značku vyzvednout. Když to nestihnete, bohužel, peníze jsou fuč.
Ztratili jste svoji originální značku? To zamrzí dvakrát - jednak kvůli nepříjemnostem s vyřizováním a taky proto, že duplikát vás vyjde na 600 korun za tabulku. U běžných značek je to jen 200 korun, ale holt, originalita něco stojí.
Veteráni mají vlastní kategorii - elegantní bílé značky se zelenými písmeny. I tady platí pětitisícový příplatek za vlastní volbu. A když se stěhujete do jiného kraje? Bohužel, značku si musíte vyřídit znovu - včetně příplatku, pokud chcete zachovat svoji unikátní kombinaci.
Vybrané peníze jdou do státní kasy a pomáhají pokrýt náklady na výrobu a administrativu. I když to není nejlevnější záležitost, zájem je značný. Zvlášť podnikatelé si často volí značky spojené s jejich firmou nebo koníčky. A co by byla vaše vysněná kombinace?
Duplikát při ztrátě nebo poškození značky
Ztratili jste značku nebo vám ji někdo ukradl? To není žádná legrace - okamžitě potřebujete duplikát státní poznávací značky. Naštěstí to můžete vyřídit na jakémkoliv registračním místě, jen si nezapomeňte vzít občanku. Za jednu tabulku dáte asi 600 korun, takže když potřebujete obě, připravte si dvanáct stovek.
Když vám značku někdo štípne nebo ji ztratíte, první cesta vede na policii. Bez jejich protokolu na úřadě nepochodíte. Jestli se vám značka jen poškodila, stačí ji přinést - s policií se otravovat nemusíte. Poplatek je stejný všude, takže nemá cenu objíždět různá pracoviště.
Nová značka bude za 15 pracovních dní. Do té doby dostanete papírovou náhražku, se kterou můžete normálně jezdit. Až bude duplikát hotový, dají vám vědět. A nebojte, čísla i písmena zůstanou stejná jako na původní značce.
Je fakt, že to není zrovna levná záležitost. Za duplikát zaplatíte víc než za první vydání značky. Je to proto, že se vyrábí samostatně, ne v běžné sérii s ostatními. K tomu si připočtěte cestu na úřad a čas strávený papírováním.
Když máte poškrábanou jen jednu značku, nemusíte měnit obě. Ušetříte tak polovinu nákladů. Jen si pohlídejte, aby byly obě značky úplně stejné - barva, provedení, prostě všechno.
Při vyzvednutí si vezměte doklad o zaplacení a občanku. Posílat někoho jiného? Jedině s ověřenou plnou mocí. Techničák si radši taky vezměte, můžou ho chtít vidět.
A ještě rada na závěr - když budete značky ztrácet často, úředníci zpozorní. Radši si je pořádně připevněte a občas mrkněte, jestli drží. Prevence je vždycky lepší než běhání po úřadech.
Státní poznávací značka je jako podpis auta - stojí sice pár stovek, ale bez ní je auto jako člověk bez občanky
Radovan Kovář
Ceny značek na přání pro motorky
Značka na přání pro váš motocykl? Není to jen kus plechu - je to váš osobitý podpis na silnici. Za tuhle jedinečnost zaplatíte 5000 korun, což není zrovna málo, ale ruku na srdce - kolikrát máte šanci dát svému stroji tak osobní pečeť?
K tomu si připočtěte klasický poplatek za registraci 800 korun. A pokud plánujete vozit kola na nosiči, připravte si ještě šestistovku za třetí tabulku. Jo, není to nejlevnější záležitost, ale když už do toho jdete...
Vybrat si můžete od jednoho do šesti znaků - čísla, písmena, jak je libo. Jen pozor, některé kombinace už můžou být fuč. Nejlepší je zajít rovnou na registr a zjistit, jestli váš vysněný nápis je ještě volný.
Ztratit takovou značku? To je pak pěkně drahý malér. Nová vás vyjde zase na celých pět tisíc. Takže radši dvakrát překontrolovat, jestli je dobře připevněná. A když už se nějaký ten šroubek uvolní nebo se značka trochu odře? Dokud jsou čísla čitelná, nemusíte hned panikařit.
Fajn je, že značku můžete stěhovat mezi svými motorkami - stačí stovka na úřadě. Jen ji nemůžete dát na auto, i kdyby se vám sebevíc líbila. A když motorku prodáváte? Značka zůstává vaše, můžete si ji schovat na další stroj.
Od roku 2016, kdy se tohle všechno spustilo, si už spousty motorkářů splnily sen o vlastní unikátní značce. Jasně, není to nejlevnější rozmar, ale když vidíte, jak váš stroj mezi ostatními vyniká... to už stojí za to, ne?
Poplatky za třetí registrační značku
Třetí značka na auto? Není to zrovna levná záležitost, ale někdy se prostě hodí mít náhradní. Základní poplatek je 600 korun, ale to není všechno - když si budete chtít vyšperkovat značku podle svého gusta, připravte si dalších pět tisíc do kapsy.
Jasně, zní to jako slušný zásah do peněženky. A co teprve když si budete chtít zahrát na kreativce a vymyslet vlastní kombinaci písmen a čísel! To už se bavíme o částce, která by vám možná vystačila na menší dovolenou. Celkově to může vylézt až na 6250 korun, což není zrovna málo.
Přemýšlíte, jestli do toho jít? No, záleží na tom, k čemu tu třetí značku potřebujete. Třeba když často převážíte kola na nosiči - to se taková třetí značka může docela hodit. A když už ji máte, tak si ji hlídejte jako oko v hlavě. Při ztrátě nebo poškození budete muset celý proces absolvovat znovu, včetně placení.
Na úřadě vás čeká klasická česká byrokratická klasika - občanka, techničák a trpělivost. Většinou to trvá tak dva až tři týdny, než značku dostanete do ruky. Aspoň že můžete zaplatit kartou, to už je pokrok - pamatujete doby, kdy všude chtěli jen hotovost?
Značka patří jen k jednomu autu, takže když auto prodáte, budete muset řešit novou. Je to jako manželství - jeden partner, jedna značka. A stejně jako svatební oznámení, i tady musíte všechno řádně ohlásit a zdokumentovat.
Expresní vydání SPZ a jeho cena
Potřebujete rychle vyřídit espézetku a nevíte, jak na to? Expresní vydání vás sice vyjde na 700 korun, ale nemusíte zbytečně čekat. To je přece fajn, ne? Oproti běžné dvoustovce je to sice víc, ale do dvou dnů máte značku v ruce a můžete vyrazit.
A když vám hoří termín? Některé úřady zvládnou značku vyrobit dokonce do 24 hodin, což vás vyjde na tisícovku navíc. Jasně, není to málo, ale někdy prostě člověk nemá na výběr - třeba když potřebujete auto hned do práce nebo na důležitou cestu.
Chcete mít na autě něco osobního? Za vlastní kombinaci písmen a čísel si připlatíte pět tisíc. Docela ranec, co? Ale znáte to - někteří podnikatelé si rádi dají na auto třeba iniciály firmy nebo svoje šťastné číslo.
Pro vášnivé cyklisty je tu možnost třetí značky na nosič kol. Za šest stovek ji máte také expresně, i když tady už je dobré počítat s tím, že to může trvat o něco déle.
Ztratili jste značku nebo vám ji někdo štípnul? Bohužel si budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy. S expresním vydáním a všemi poplatky vás to vyjde až na 1500 korun. A nezapomeňte - musíte to nahlásit na policii!
Když už je značka odřená nebo špatně čitelná, radši ji vyměňte. Pokuty za rozbitou espézetku nejsou zrovna příjemné a zbytečně byste si zadělali na problémy. Radši těch pár stovek investujte do nové, než abyste pak platili mnohem víc za pokutu.
Rozdíly cen dle krajů a okresů
Ceny značek na auto? To je pěkná divočina napříč republikou! V Praze a Středočeském kraji si pořádně připlatíte - klidně i 800 až 1200 korun. To už je pořádný zásah do peněženky, co? Zato na Moravě a v Olomouckém kraji jsou mnohem přívětivější - často zaplatíte jen polovinu pražské ceny.
Zajímavé je to u hranic - třeba v Břeclavi nebo ve Znojmě vás značka vyjde na 700 až 900 korun. Za tyhle rozdíly můžou hlavně místní úřady, protože si samy určují výši poplatků. V Karlových Varech a okolí jsou docela rozumní - tam dáte za značku mezi 500 a 700 korunami.
Speciální kapitolou jsou místa, kde stojí velké automobilky. Vezměte si třeba Mladou Boleslav - tam jsou ceny vyšší než v okolí, protože je tam prostě větší frmol s registracemi. Stejný příběh najdete i kolem Nošovic, kde stojí další automobilka.
Na jihu Čech, třeba v Prachaticích nebo Českém Krumlově, jsou ceny příjemnější - průměrně kolem 600 korun. Místní úřady tam berou ohled na to, že lidé nemají tak vysoké příjmy. Ale pozor - v turistických oblastech jako Krkonoše nebo Šumava si připlatíte, tam to šplhá k 800-900 korunám.
A pak je tu ještě jedna věc - záleží na tom, jakou značku vlastně chcete. Normální značka je za běžnou cenu, ale když si vzpomenete na značku na přání, připravte si minimálně pět tisíc, a to všude v republice.
Některé okresy se snaží lidem ulehčit život a nabízí výhodné balíčky - když třeba řešíte víc věcí najednou. Je to pestré jako český atlas - každý region má svoje specifika a svoje důvody, proč to dělá právě takhle.
Správní poplatky spojené s výměnou značek
Registrační značky - kolik nás to vlastně stojí? Asi každý z nás to někdy řešil, ať už při koupi nového auta nebo třeba po nehodě. Za jednu espézetku dáte dvě stovky, takže když máte běžné auto, připravte si čtyři stovky na obě značky. U motorky je to jednodušší - stačí jedna značka, takže zaplatíte jen dvě stě.
Typ SPZ | Cena (Kč) |
---|---|
Standardní registrační značka | 200 |
Na přání (vlastní kombinace) | 5000 |
Třetí registrační značka | 600 |
Duplikát při ztrátě | 600 |
Chcete se trochu předvést a mít něco extra? Značka na přání vás vyjde na pět tisíc. Je to sice pořádný balík, ale aspoň si můžete vybrat kombinaci, která vám sedne - třeba iniciály nebo datum narození. Jen pozor, ne všechno je povolené!
Život někdy přináší nepříjemná překvapení. Když vám značku někdo ukradne nebo ji ztratíte, budete muset vysázet zase ty dvě stovky za kus. To samé platí, když je značka tak zničená, že už nejde pořádně přečíst. Prostě zaplatíte a máte novou.
Veteráni mají své vlastní, speciální značky. Vypadají jinak než běžné, ale cena je stejná - dvě stě korun za kus. Pro automechaniky a prodejce aut existují přenosné značky, ty jsou ale dražší - osm stovek za sadu.
Stěhujete se do jiného kraje? Pak musíte vyměnit i značky - dvě stě za kus plus osm set za změnu v registru. A když auto rovnou prodáváte? Připravte si ještě dalších osm set navíc.
Všechny tyhle poplatky jsou dané zákonem a platí všude stejně. Zaplatit musíte předem, ale naštěstí už dnes většinou můžete použít kartu. Když značku ztratíte, nezapomeňte si vzít s sebou na úřad policejní protokol - bez něj vám novou nevydají. A když je značka poškozená? Tu starou musíte odevzdat, aby ji mohli znehodnotit.
Ceny ekologických zelených registračních značek
Ekologické zelené značky pro vaše auto? Není to jen módní výstřelek! Za základní poplatek 800 Kč získáte víc než jen kus plechu - je to vstupenka do světa výhod pro ekologická vozidla.
Jasně, je to dražší než běžná značka za dvě stovky. Ale co všechno vlastně dostanete? Představte si, že můžete parkovat zadarmo tam, kde ostatní platí. Nebo že se vyhnete silniční dani. To už zní lépe, že?
K té osmistovce si ale přičtěte ještě registrační poplatek - dalších 800 Kč. Zní to jako hodně? Počkejte, než vám řeknu o všech výhodách! Tahle investice se vrátí rychleji, než si myslíte.
Máte elektromobil nebo hybrid? Pak je zelená značka přesně pro vás. Je to jako VIP vstupenka do klubu zodpovědných řidičů. A když si chcete opravdu vyhrát, můžete si pořídit i značku na přání. Ta vás vyjde na 5000 Kč navíc, ale aspoň bude podle vašich představ.
Pozor při ztrátě nebo poškození - duplikát jedné značky stojí 600 Kč. Proto si na značky dávejte dobrý pozor. V případě krádeže běžte hned na policii, ať nemáte zbytečné problémy.
Celý tenhle systém zelených značek není jen tak pro nic za nic. Je to součást většího plánu, jak udělat naše města čistší a zdravější. Jasně, na začátku to něco stojí, ale ty výhody... Když si to spočítáte, začne vám to dávat smysl.
Než se do toho pustíte, projděte si všechny náklady. Kromě značky počítejte i s dalšími poplatky za papírování. Nejste si jistí? Zavolejte na registr vozidel, rádi vám poradí. Vždyť jde o vaše peníze a váš čas.
Publikováno: 17. 04. 2025
Kategorie: doprava